piątek, 27 listopada 2015

Siedleccy Altradowco - Mostostalowcy na targach Izolacji Przemysłowych 4 INSULATION w Krakowie

Targi Izolacji Przemysłowych 4 INSULATION w Krakowie udały się nad wyraz.

Nasze stoisko z cesarskim dywanem koloru karmazynowego podobało się uczestnikom Targów i przyciągało potencjalnych klientów :)

Poniżej kilka fotografii.










środa, 18 listopada 2015

Nietypowe realizacje

Współczesne rusztowania są wykorzystywane przy bardzo ciekawych i często nietypowych realizacjach budowlano - montażowych.
Większość z poniższych fotografii to realizacje, gdzie wykorzystywane były rusztowania ALTRAD Mostostal.

Poniżej kilka przykładów.

 Platforma wiertnicza.

  
 Rusztowania wokół okrętu

 
                                              Elektrociepłownia

                                            St. Etienne, Francja


Zbiornik ciśnieniowy w Zakładach Azotowych Puławy

                                       Wnętrze kościoła w Ćwiklicach

                                     Most Zwierzyniecki we Wrocławiu

                                                      XIII wieczna baszta

                                          Platforma wiertnicza

                                                                 Platforma wiertnicza

czwartek, 29 października 2015

Francusko Polska Izba Gospodarcza



Ostatnio przystąpiliśmy do CCIFP, czyli do Francusko Polskiej Izby Gospodarczej.

UNIWERSALNOŚĆ RUSZTOWAŃ MODUŁOWYCH



UNIWERSALNOŚĆ RUSZTOWAŃ MODUŁOWYCH

Dotrzyj tam, gdzie sięga twoja wyobraźnia



ROTAX Plus to nazwa modułowych rusztowań wykorzystywanych zarówno przy obiektach przemysłowych z dużą liczbą instalacji, rurociągów (rafinerie , stocznie, itp.),  zabytków o nieregularnych kształtach, jak i w przemyśle energetycznym, stoczniowym, wewnątrz, jako platformy podsufitowe służące do prac renowacyjnych, do montażu scen i trybun w miejscach imprez kulturalno-rozrywkowych itd.  Dzięki rosnącej świadomości uniwersalności systemu Rotax Plus coraz większa liczba wykonawców i firm wypożyczających chętnie sięga po ten system rusztowań o czym świadczą między innymi nasze realizacje.

Rusztowania modułowe Rotax Plus posiadają certyfikat bezpieczeństwa wydany przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie.



W przeciwieństwie do tradycyjnych i  bardziej znanych rusztowań ramowych, systemy modułowe charakteryzuje większa możliwość dopasowania się do kształtów obiektów, zarówno ich zewnętrznych, jak i wewnętrznych stron.



Rys. Węzeł rusztowania modułowego



Uniwersalność rusztowań modułowych opiera się m.in. na specyficznych właściwościach węzła Rotax, szerokiej gamie długości pól oraz elementów składowych, głównie stojaków i rygli.

Stojaki występują w różnych wymiarach od 0,5  do 4 metrów z przyspawanymi do nich tarczami otworowymi co pół metra, z czego wynika, że co 50 cm może występować  "węzeł mocujący Rotax " służący do instalowania dźwigarów , pomostów, rygli, etc. Dzięki "Złączu tarczowemu" (poniżej rys. ) czyli przestawnej tarczy otworowej istnieje możliwość tworzenia dodatkowego węzła na dowodnej wysokości stojaka.



Węzły charakteryzuje duża wytrzymałość materiałowa oraz konstrukcyjna, co pozwala na mocowanie nawet do 8 elementów tj. stojaków, rygli oraz stężeń pionowych, dzięki czemu możemy rozbudować system w różnych kierunkach i płaszczyznach.

Standardowe stojaki zostały wyposażone w tzw. „łączniki pilotujące” stanowiące bazę dla montażu kolejnych stojaków, rozbudowując tym samym cały moduł.

Z kolei stojaki posiadające łącznik pilotujący przykręcany są wykorzystywane do montażu rusztowań tzw. Podwieszanych.  



Tego rodzaju system mocowania jest bardzo pomocny i sprawny podczas omijania przeszkód wynikających ze swoistych kształtów architektury obiektów, na których montowane są rusztowania modułowe.  

Możemy również tu mówić o usprawnieniu tworzenia wsporników, wypustów, dojść i omijania różnego rodzaju przeszkód.


Kolejnym aspektem elastyczności montażu tych systemów, jest możliwość budowania dowolnych platform z wykorzystaniem dźwigarów kratowych lub typowych rygli.




Ciekawostką jest również informacja, że ROTAX Plus pozostaje kompatybilny z rusztowaniem ramowym Altrad Mostostal tzw. hybryda (podstawki regulowane, złącza, pomosty, dźwigary i inne).

Dobrym tego przykładem jest odnawiane sklepienie Kościoła w Brzozowie.

Poniżej zdjęcie.



Foto: Altrad-Mostostal. Kościół w Brzozowie

Dość znaczącym czynnikiem tworzącym elastyczny (uniwersalny) system rusztowań modułowych jest również duża ilość różnego rodzaju elementów niestandardowych, pozwalających np. na:

- skracanie wielkości pól rusztowania

- stosowanie poszerzeń i przewężeń pomostów

- montaż elementów zabezpieczających z wykorzystaniem drobnych elementów złącznych

etc.




Rys. U-rygiel



Dobrym przykładem takiego  elementu może być  U-rygiel specjalny, zawieszany pomiędzy pomostami za pomocą zacisków klinowych przy zabudowie konstrukcji o nieregularnych kształtach.



Oczywistym jest fakt, że uniwersalność w stosowaniu rusztowań modułowych ROTAX Plus czyli budowa nietypowych konstrukcji, pociąga za sobą konieczność wykonywania indywidualnych obliczeń statycznych.



Istnieje nieograniczona ilość konfiguracji ustawień rusztowań Rotax Plus  i pociąga to za sobą konieczność rozpatrywania każdego rozwiązania indywidualnie. Należy bezwzględnie sprawdzać każdą konstrukcję pod kątem bezpiesieczeństwa jej użytkowników. Regulują to przepisy prawa.



ALTRAD-Mostostal Spółka z o.o.  precyzuje sposób zabudowy, montażu, wykonań typowych ekspozycji  i eksploatacji.



Tabela z lewej: Wartości statyczne węzła

Dobra wiadomością dla montażystów jest informacja odnośnie specyfiki montażu rusztowań modułowych, którą cechuje prostota i łatwość , dzięki czemu nie występuje konieczność stosowania skomplikowanego sprzętu montażowego.



Generalnie wystarczy poziomica i młotek, służący do „zabijania klina” kotwiącego rygiel lub stężenie do krążka węzłowego.


Ciekawymi przykładami realizacji montażowych  rusztowań modułowych ROTAX Plus są zabytki sakralne oraz świeckie, na fotografii widać projekt rusztowania  w Cerkwi, w Hrubieszowie (rys. Z lewej strony) oraz na zamku na Pieskowej Skale i tamtejszej Kaplicy (rys. poniżej).
                                                   





Rys. Projekt rusztowania wewnątrz kaplicy w Zamku na Pieskowej Skale, wykonanie: Rafał Jastrzębski





Autorzy:

Piotr Bińczak i Rafał Jastrzębski

ALTRAD-Mostostal